Wednesday, September 8, 2010

Ready or Not!

So I had some unfinished business that I felt I needed to get control of before I really started my weight loss journey. #1 on the list get everyone in our house sleeping in their own bed. For the most part #1 is accomplished. Honestly, I had a whole list of other things that I felt had to be done before I could really focus on me. But really, its time! I have got to lose some weight whether or not my walls are clean, or I have a month of dinners planned, or my kids have and are doing chore charts, etc. So here we go.

My plan is using this & this I actually really like the protein shakes, they are very filling and I am hoping I will come to like the online tracking tool. Merri says it is like facebook for fatties. That sounds like something I can totally get on board with!

So after a big grocery trip today (I'm sorry but it is a lie that it is cheaper to eat healthier, it is totally cheaper to buy a package of hot dogs and buns than turkey burger and fresh produce!) I am stocked up on healthy foods and ready to go. Tonight I plan on informing my husband that I need one hour a day to MYSELF to exercise.

MY GOAL: Honestly, my goal at first it to just do it. I usually make the mistake of setting some huge weight loss goal and then get super discouraged when I don't meet it. So I'm not even going to weigh myself for the next two weeks all that matters is that I stick to my caloric intake and exercise, that it. So here I go, wish my luck!


  1. So, I REALLY want to know if those shakes work. I am getting a little desperate bc I feel like I am actually TRYING now and still nothing (when I was stuffing my face with junk every chance I got at least I knew why it wasnt working) so it is getting a little bit annoying (ok. A LOT annoying). So, let me know if they work and how much they cost....I am definately intrigued!

  2. PS...I am totally with ya on the grocery thing...I swear I would be a lot cheaper if I could only buy the good/organic/expensive food (in fact, one of Jillian Michaels big things is that all chemicals and hormones in our foods is one the reasons we are getting fatter!)

    I was thinking of doing a post (rant) about that very good for you foods are WAY more expensive.

  3. PPS...I just did a search and it looks like they sell those shakes at whole foods here...maybe I will have to give em a try.

  4. Way to go, both of you! Jamie I am way impressed with the sleeping thing.

  5. I totally agree that it's more expensive and the healthy stuff goes bad faster too!! Anyway! Good Luck to the both of you. I like the protein shakes too. Before baby number six it was my breakfast every morning. A banana, scoop of peanut butter, protein powder, water, and ice. It ends up being about 300-350 calories but it would keep me full for so long I wouldn't need a mid-morning snack.